Csúnyán leszerepelt Ursula von der Leyen: Szijjártó szerint egyértelművé vált a „totális alkalmatlansága”

„Mi időben szóltunk, megmondtuk, mit kellett volna csinálni” – fogalmazott a miniszter.

Hiába a hetek óta tartó tárgyalások, Trump szombati döntése drasztikus vámemelést hoz. A német vállalatok és olasz borászok már most katasztrófát emlegetnek, miközben az EU vezetői haditanácsot tartanak.
Donald Trump amerikai elnök szombaton bejelentette, hogy augusztus 1-jétől 30 százalékos vámot vet ki az Európai Unióból érkező termékekre – számolt be az Euractive.
A lépés sokkot okozott Brüsszelben és az európai iparban,
hiszen eddig általánosan 10 százalékos vám terhelte az EU-exportot, miközben bizonyos ágazatokat – például acélt, alumíniumot, autóipari termékeket – már most is 25–50 százalékos különvámok sújtanak.
Az EU vezetői rendkívüli ülést hívtak össze, és egyre erősödnek a hangok, amelyek gyors, határozott ellenintézkedéseket sürgetnek Washingtonnal szemben.
Bernd Lange, az Európai Parlament kereskedelmi bizottságának elnöke „arcátlanságnak és pofonnak” nevezte Trump döntését, Emmanuel Macron francia elnök pedig azonnali válaszlépéseket követelt, ha nem születik megállapodás augusztusig.
Pedro Sánchez spanyol kormányfő a közös uniós fellépést hangsúlyozta, míg Giorgia Meloni olasz miniszterelnök továbbra is bízik a tárgyalásos megoldásban.
Szijjártó Péter magyar külügyminiszter ezzel szemben Brüsszelt bírálta, amiért a Bizottság nem egyezett meg korábban Washingtonnal.
A legnagyobb csapást a német ipar és az uniós élelmiszer-italszektor szenvedheti el. A Német Ipari Szövetség (BDI) figyelmeztetett, hogy a vámháború kockázata már most rontotta a német exportot, az olasz borászati szövetség (UIV) pedig „a két történelmi szövetséges közti kapcsolatok legsötétebb fejezetének” nevezte a bejelentést.
Az USA az EU borainak legjelentősebb piaca; a 30 százalékos vám az olasz kivitel akár 80 százalékát is ellehetetlenítheti, több százezer munkahelyet sodorva veszélybe.
Ezt is ajánljuk a témában
„Mi időben szóltunk, megmondtuk, mit kellett volna csinálni” – fogalmazott a miniszter.
Nyitókép: Celal Gunes / AFP
Ezt is ajánljuk a témában
Alasdair MacIntyre szerint kontinensünk jövője a benedeki örökség mélyén rejlik: „Nem Godot-ra várunk, hanem egy új – a történelmitől kétségtelenül nagyon eltérő – Szent Benedekre.” Czopf Áron esszéje.